Wernisaż koronki Beaty Legierskiej

Wydarzenia » Wernisaż koronki Beaty Legierskiej

Dnia 6 lipca o godzinie 18 w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbył się wernisaż koronki Beaty Legierskiej. Jak wszystkie organizowane w Galerii imprezy tak i ta była wspaniałym wydarzeniem kulturalnym. Odbyła się w ramach Dni Istebnej, co dodatkowo podkreśliło przesłanie wernisażu, ale i promocję najbardziej  charakterystycznego dla Gminy Istebna produktu – koronki. Wernisaż swoją obecnością zaszczycili  znakomici goście na czele z Panią Wójt Gminy Danutą Rabin. Z grona znakomitych gości Galerii obecnych na w/w  wernisażu należy wymienić przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pani Beata Legierska jest  laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Ludowej: „A to Polska właśnie”, z okazji 60 – lecia Cepelii wzięła udział w konkursie  na Najładniejszą Koronkę z serii „Pamiątka z Polski”. Najbardziej
prestiżową na europejską skalę nagrodę Grand Prix  odebrała w Częstochowie w 2009 roku podczas 4 Konkursu Sztuki Ludowej: „ Z nitki i igły” .Swoje wystawy Pani Beata Legierska zorganizowała w: Vamberk, Stuttgacie, Wissembergu, Bukareszcie, w Baden, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Bielsku – Białej, Częstochowie. W kolekcji dorobku artystycznego  posiada dyplom ukończenia warsztatów organizowanych przez UNESCO w Rumunii w 2003 roku. Jest laureatką  stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa śląskiego. Koronką zajmuje się  od 6 roku życia, tworzy wspaniałe, niepowtarzalne w swym klimacie dzieła. Zamiłowanie do sztuki, bo nie można bać  się tego określenia w przypadku koronki,  przejęła od przodków. Jej prace posiadają oryginalny kierunek jeżeli chodzi o sztukę tworzenia, stanowią nawet swoisty paradygmat, są nowoczesne, ale nie odcinające się od tradycji i korzeni. Powstają w oparciu o zgromadzone wzory. Ta powszechnie znana forma koronki w rękach artystki owocuje prawdziwym dziełem sztuki. Beata Legierska poprzez prace utożsamia się z tradycją i kulturą regionu, jest autentyczna i wiarygodna. Zastane wzorce poddaje prywatnej interpretacji, czego nie można Jej zabronić bo tak właśnie rodzą się niepowtarzalni artyści. Prace są wewnętrznym portretem myśli, uczuć, przeżyć, prywatnego doświadczania otoczenia i piękna przyrody. Tutaj zaznacza się Jej panteistyczny stosunek do otaczającej przyrody i natury. Prace autorki mają wymiar ponadczasowy. W swoich przemyśleniach a szczególnie w ich wyrażaniu artystka jest niedoścignina, oryginalna. Są niepowtarzalną inwestycją w kapitał sztuki, który mimo upływu czasu nie traci na wartości, ale stają się fenomenem. Przysparza nam poczucie dumy a jej prace stanowią o wyjątkowości artystów z naszego regionu.
Całe wydarzenie zakończył koncert muzyczny, inny niż te które były organizowane tutaj do tej pory. Była to muzyka w wykonaniu kompanii zbójnickiej. Fakt ten zapowiada wielkie ważne przedsięwzięcie jakie podejmuje właściciel galerii Pan Jan Kukuczka – pierwsze ikonograficzne opracowanie na podstawie publikacji Pani Janiny Krzywdy-Janickiej- „Poczet Harnasi Karpackich”. Powstanie artystyczna dokumentacja w obrazach o wymiarach 150 x 90. Pracami kierować będzie Pan prof. Ernest Zawada we współp[racy ze znakomitym artystą malarzem Włodzimierzem Janotą.