Relacja z otwarcia wystawy fotografii z archiwum Jerzego Kukuczki oraz wernisażu malarstwa Ireneusza Pruszyńskiego

Wydarzenia » Relacja z otwarcia wystawy fotografii z archiwum Jerzego Kukuczki oraz wernisażu malarstwa Ireneusza Pruszyńskiego

 • Jerzy Kukuczka
  Jerzy Kukuczka
 • Ireneusz Pruszyński,<br>Cecylia Kukuczka,<br>Wojciech Kukuczka
  Ireneusz Pruszyński,
  Cecylia Kukuczka,
  Wojciech Kukuczka
 • Motyw z plenerem w Jaworzynce
  Motyw z plenerem w Jaworzynce
 • Głowa koronowana
  Głowa koronowana
 • Ballada o mojej ojczyźnie
  Ballada o mojej ojczyźnie

 

Wystawa została zorganizowana w 20. rocznicę śmierci polskiego himalaisty, stworzona pod hasłem: "14 najważniejszych spraw w życiu Jerzego Kukuczki". Jest to ekspozycja fotograficzna przygotowana techniką kolażu przez Wojciecha Kukuczkę - syna himalaisty. Jest to surrealistyczna wizja Himalajów oddająca bezkres, otchłań, potęgę przyrody, jej piękno i niedostępne tajemnice. Wystawa wzbogacona jest o dodatkowe osobiste rzeczy Jerzego, zdjęcia, linę. Na tę okazję wspaniały malarz Piotr Jakubczak namalował portret Jerzego Kukuczki (z lewej).

Druga ważna i znakomita ekspozycja to malarska wystawa Ireneusza Pruszyńskiego, malarza z Żar. Lekcje malarstwa pobierał u tak znakomitych profesorów jak prof. Edrygiewicz i prof. Leonowicz. Fotografiki uczył się pod kierunkiem prof. Edmunda Zdanowskiego – ucznia samego Jana Bułhaka – twórcę polskiej fotografii artystycznej. Artysta uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę. Ireneusz Pruszyński to jeden z najbardziej cenionych twórców na terenie województwa lubuskiego. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach, wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia.
Motto które towarzyszy  artyście to: „W swych dążeniach malarskich pragnę dotykać rzeczywistości, tak jak ona dotyka mnie, choć to czasami przynosi radość, a innym razem ból”.


Na otwarciu wystaw pojawili się znakomici goście, m. in: Klub Wysokogórski z Katowic reprezentowali: Janusz Meijer, Walenty Nędza, Adam Małachowski, Fundacja Jerzego Kukuczki i Polski Związek Alpinizmu: Jerzy Natkański i Michał Bucholc. Fiat Auto Poland: Zdzisław Arlet z żoną Alicją - wielki miłośnik artystów, malarzy, sportowców. Cecylia i Wojciech Kukuczka - żona i syn himalaisty. Stronę medialną reprezentowała Telewizja Czeska. Spotkanie znakomicie poprowadził Maciej Szczawiński - Polskie Radio Katowice.