IX Powiatowy Konkurs Recytatorski w wyjątkowym miejscu!

Wydarzenia » IX Powiatowy Konkurs Recytatorski w wyjątkowym miejscu!

4 marca 2013 r. w Galerii – Kukczka w Istebnej odbył się IX  Powiatowy Konkurs Recytatorski, który do tej pory zawsze odbywał się w Gimnazjum w Istebnej. W tym roku jednak zostaliśmy zaproszeni przez Jana Kukuczkę – współorganizatora imprezy, głównego sponsora konkursu i fundatora niepowtarzalnych nagród - do miejsca ze wszech miar naznaczonego miłością do sztuki. Recytatorzy i ich opiekunowie, którzy przybyli na konkurs z różnych zakątków powiatu cieszyńskiego mieli okazję zaznajomić się z  oryginalnymi dziełami sztuki, doznać wielu artystycznych wzruszeń, wreszcie poznać dorobek twórczy gościa honorowego – Włodzimierza Janoty. Prace owego artysty (mieszkającego obecnie w Dzięgielowie) wespół z innymi dziełami wyeksponowanymi w Galerii - Kukuczka – tworzyły niepowtarzalną scenerię  imprezy.

Jury w składzie: Włodzimierz Pohl (aktor bielskiego Teatru Lalek „Banialuka”, przewodniczący komisji), Iwona Kusak (kierownik Domu Kultury imienia Wiktorii Kubisz, instruktor teatralny) oraz Barbara Łoboda (kierownik impresariatu Teatru Lalek “Banialuka”) wysłuchało aż 26 recytatorów spośród 12 gimnazjów naszego powiatu. Repertuar zaprezentowany przez młodzież sięgał zarówno do klasyki literatury światowej, jak i do współczesnych dzieł. Gimnazjaliści po raz kolejny udowodnili, że poznali tajniki sztuki recytacji,  w większości świetnie interpretowali utwory pełne ekspresji, to znów lirycznej zadumy.
Pierwsze miejsce zajęła Karolina Dyrda z Gimnazjum im. Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, przygotowana przez p. Katarzynę Słupczyńską. Drugie miejsce zdobył Dawid Hofman z  Gimnazjum nr 4 w Skoczowie, podopieczny p. Izabeli Staś, a trzecie Martyna Franek również z Gimnazjum im. Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Ponadto wyróżnieniem  jury nagrodziło  reprezentantkę Gimnazjum nr 2 w Ustroniu – Katarzynę Orawską – uczennicę p. Sylwii Kozieł, Martynę Bujok z Gimnazjum w Istebnej – podopieczną p. Cecylii Suszki oraz Annę Stalmach z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie, przygotowaną przez p. Martę Sulej. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali od właściciela galerii p. Jana unikatowe i cenne nagrody, a mianowicie obrazy autorstwa Włodzimierza Janoty, pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu p. Jan zapewnił płyty z nagraniem przebiegu imprezy. Dodatkową atrakcją były również rysowane „na gorąco” portrety niektórych gości konkursu, np. Włodzimierza Pohla czy głównej laureatki – Karoliny.
Konkurs uświetnił koncert zespołu „Równica”, poruszająca recytacja p. Urszuli Gruszki, krótki wykład o historii galerii i twórczości Janoty p. Michała Kawuloka, miniwystęp akordeonisty Tomka Roszkowskiego (naszego gimnazjalisty)  oraz przedstawienie teatralne Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono w wykonaniu młodzieży istebniańskiego gimnazjum, wyreżyserowane przez Ewę Czulak i Cecylię Suszkę.
Organizację konkursu – jak już wcześniej wspomniałam – przedsięwziął głównie p. Jan Kukuczka, który uraczył gości iście królewskim obiadem. Finansowego wsparcia imprezie udzielił również Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz Rada Rodziców istebniańskiego gimnazjum. Wszystkim sponsorom w tym miejscu składam serdeczne podziękowania. Dziękuję również moim – jak zwykle pełnym profesjonalizmu – koleżankom i kolegom: Halinie Skrzydłowskiej, Ewie Czulak, Bogdanowi Ligockiemu, Andrzejowi Suszce, Magdalenie Krężelok, Barbarze  Matuszny oraz Agnieszce Polok. Na wyrazy uznania zasłużyły także uczennice klasy IIIe, z wielką ofiarnością obsługujące konkurs. Nie mogę również zapomnieć o podziękowaniach dla  rodziców klas drugich, którzy upiekli przepyszne ciasta.
Mamy nadzieję, że goście  istebniańskiej imprezy wynieśli z niej niezapomniane wrażenia oraz obudzili w sobie miłość do sztuki, ale również zapoznali się z wyjątkową galerią, do której z pewnością będą chętnie wracać!