Fotorelacja z wernisażu wystawy Jan Paweł II w malarstwie polskim

Wydarzenia » Fotorelacja z wernisażu wystawy Jan Paweł II w malarstwie polskim

3 – ciego Maja Galeria Kukuczka zorganizowała kolejny wernisaż. Ten jednak był bardzo wyjątkowy. Klimat wieczoru stworzyła niepowtarzalna wystawa poświęcona najbardziej wyrazistej postaci naszych czasów – Papieżowi Polakowi – błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Ekspozycja ta, to świadectwo ogromnego talentu i serca ludzi kultury. Dzieła te to rodzaj „ przymierza”  bo akceptują różnorodność, dając jednocześnie możliwość wspólnego odczytywania świata, przewidując pewne kierunki jego rozwoju. Zaproponowane w Galerii obrazy i rzeźby – to papieskie portrety i popiersia. Wykonane różną techniką są hołdem twórców ale i ich osobistą interpretacją psychologii i doniosłości tej szczególnej postaci. Płótna i rzeźby ukazują z jednej strony charyzmę i witalność, zamyślenie, troskę a z drugiej ból i cierpienie. Tak właśnie Ojciec Święty pozostał w naszej pamięci. Wspaniały i wstrząsający obraz człowieka w podeszłym wieku, zmęczonego, z załzawionymi oczami, stojącego pod Krzyżem w postawie pokory, niespotykanej od wieków. Właśnie zgromadzone w Galerii Kukuczka dzieła ukazują niezwykłe momenty, najcudowniejsze chwile, wymowne i symboliczne spotkania. Są one kontemplacją życia, osobowości niezwykłego człowieka – Papieża, od momentu wyboru na stolicę Piotrową poprzez cały czas Jego pontyfikatu. Ekspozycja to dzieła wartościowe i piękne wzbogacające naszą kulturę narodową o nowy istotny rozdział historii.

Galeria Kukuczka miejsce inspiracji i szerokich działań w zakresie kultury, jej szerokorozumianego dialogu i stałej prezentacji. Jest jednocześnie miejscem ochrony starych ale i kreowania nowych wartości opartych na niezmiennych regułach właściwie rozumianego piękna. Właśnie tu młodzież istebniańskiego gimnazjum pod opieką nauczycieli Moniki Michałek i Beaty Kawulok w trzecio majowy wieczór pokazała swoje talenty. W programie słowno – muzycznym przeprowadziła zebranych poprzez fragmenty utworów najdostojniejszych poetów skupiających swoją uwagę na przesłaniu Papieskiego pontyfikaty, Jego zmagań z wyznaczeniem codzienności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie ostateczne. Kilka wyrecytowanych utworów pochodziła także z najgłośniejszych publikacji Papieża Jana Pawła II. Podsumowujący część artystyczną koncert wokalistki  Ireny Staniek przy akompaniamencie Ingi Madej był również momentem naznaczonym postacią Jana Pawła II.  Śpiewane przez artystkę utwory należały do tych najbardziej ulubionych naszego Papieża.

Swoją obecnością Galerię Kukuczka Zaszczycili:
Henryk Gazurek – zastępca Wójta Gminy z żoną, Jan Gazur – Przewodniczący Rady Gminy, Teresa Łaszewska – sekretarz Gminy Istebna, Edward Dudkowiak – wójt Gminy Chybie, Jan Jamruszkiewicz – były prezydent miasta Tychy, Krystyna Pasierbek – kierownik Zameczku na Zadnim Groniu, przybyli też radni, przedstawiciele środowisk kultury, artyści malarze.
Wernisaż poprowadził Maciej Szczawiński – redaktor Polskiego Radia Katowice. Naukowego podsumowania zebranych eksponatów dokonał Michał Kawulok. Wystawa obecna będzie w Galerii Kukuczka do czerwca. Zapraszam i zachęcam do jej zwiedzenia.