Beata Legierska

Koronczarstwo » Beata Legierska

Urodzona w Istebnej w 1971 r.

Od 6 roku życia zajmuje się koronką, którą przejęła po dwóch poprzednich pokoleniach koronczarek. W 2002 roku po otrzymaniu 1. nagrody w konkursie na Koniakowską Koronkę i Beskidzki Haft Krzyżykowy została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest laureatką konkursów m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Ludowej "A to polskie właśnie", "Konkurs na Najładniejszą Koronkę Koniakowską" czy konkurs z okazji 60-lecia Cepeli "Pamiątka z Polski". Zdobyła Grand Prix podczas 4 Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej: "Z nitki i gliny" w Częstochowie (2009 r.).

Swoje prace wystawia na licznych wystawach w kraju i za granicą m. in. Vamberk (Czechy), Stuttgart (Niemcy), Wissembourg (Francja), Bukareszt (Rumunia), Baden (Szwajcaria), Wrocław, Warszawa, Kraków, Lublin, Bielsko-Biała, Częstochowa.

Posiada dyplom ukończenia warsztatów organizowanych przez UNSECO w Rumunii (2003 r.). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2009 r.). W swoim domu posiada warsztat twórcy. Opracowała także wzornik, w którym zebrała najstarsze motywy i nowe wzory, które sama tworzy.