14 maj 2010, Wystawa Eugeniusza Gerlacha & Koncert Zespołu Wołosi&Lasoniowie

Wydarzenia » 14 maj 2010, Wystawa Eugeniusza Gerlacha & Koncert Zespołu Wołosi&Lasoniowie


Wieczorną porą 14 maja w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbyła się robocza wystawa malarstwa Eugeniusza Gerlacha – malarza z Krakowa. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W swoim dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w ok. 50 wystawach zbiorowych – okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Obrazy pędzla Eugeniusza Gerlacha  wpisują się w tradycyjny koloryzm. Właśnie barwa, kolor są elementami formotwórczymi, najbardziej skupiającymi uwagę odbiorcy. Zasadniczą rolę w kompozycji odgrywa czarny kontur, który porządkuje i decyduje o rytmicznej współzależności form i dynamicznej wymowie prac. Tematyka obrazów krakowskiego artysty jest urozmaicona. Mamy do czynienia zarówno z pejzażem, malarstwem sakralnym,  portretem, martwą naturą, czy realistycznym oddaniem przedmiotów, krajobrazów, zabytków. Obrazy autorstwa Eugeniusza Gerlacha znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA.
Na okoliczność wystawy przybyli znakomici goście, między innymi przedstawiciele władz samorządowych i życia gospodarczego Węgierskiej Górki na czele z Wójtem Gminy Piotrem Tyrlik, znajomi artysty, przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala w Tychach a także inni bliscy i przyjaciele Państwa Bożeny i  Jana Kukuczków.
Wieczór dodatkowo wypełniła wysmakowana muzyka o subtelnej aranżacji w wykonaniu najlepszego polskiego zespołu folkowego Wołosi & Lasoniowie. Na całokształt doskonałości  i wysoki poziom przekazu tej muzyki  składa się fantastyczny repertuar, wysoka wartość muzycznego opracowania, różnorodność stylistyczna, wrażliwa i dogłębna interpretacja. Myślą przewodnią koncertów zespołu Wołosi & Lasoniowie jest ukazanie przenikania się brzmień tradycyjnej muzyki ludowej, muzyki innych regionów etnograficznych świata z najdoskonalszą nutą klasyczną. Mieliśmy okazję wysłuchać trzech utworów premierowych, dwa kompozycji Jana Kaczmarzyka, trzeci – Stanisława Lasonia.
Ten wieczór , dzięki Państwu Kukuczkom był dla wszystkich wzniosłym przeżyciem  w obcowaniu z dziełami sztuki i doskonałą muzyką. Galeria Kukuczka jest miejscem, gdzie spotykają się wybitne i zasłużone postacie dla kultury w Polsce. Jest miejscem, które gromadząc dzieła sztuki artystów wielkiego formatu, staje się „niezwykłą atrakcją turystyczną na Pętli Beskidzkiej” – podsumował wójt Gminy Węgierskiej Górki.

 

Joanna Kohut