- XXVI MIĘDZYNARODOWY STUDENCKI FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY – -FINAŁ - ISTEBNA WRZESIEŃ 2013 R.

Wydarzenia » - XXVI MIĘDZYNARODOWY STUDENCKI FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY – -FINAŁ - ISTEBNA WRZESIEŃ 2013 R.

Gmina Istebna stała się miejscem, gdzie dokonał się finał festiwalu dla którego honorowy patronat sprawował Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Festiwal swoim początkiem sięga roku 1979 a jego fenomen i unikatowość , na dzisiejsze czasy, polega na tym, że przygotowywany jest wyłącznie przez środowiska akademickie. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to jedna z największych imprez folklorystyczno – kulturalnych województwa śląskiego.  Udział w nim biorą praktycznie zespoły całego świata. Wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców ze względu na wspaniałe występy, charakterystyczną muzykę, barwne stroje i genialne przekazy tajemnic kultury, obrzędowości i życia np. świata Kenii, Malezji, Beninu i innych więcej znanych nam rejonów świata. Celem przedsięwzięcia jest promocja  różnorodności kultury, muzyki i tańca wśród miejscowości województwa śląskiego. W tym roku, wyróżnienia, bo nic w tym słowie nie jest przesadzone, dostąpiła scena istebniańska. Tutaj zrealizował się najbardziej doniosły i zaszczytny punkt festiwalowego programu a mianowicie – FINAŁ. Gmina Istebna stała się dla XXVI Międzynarodowego Festiwalu Studenckiego  bardzo ważnym punktem programu, ale też obecność artystów, młodych animatorów, miłośników kultury, wartości i tradycji jest nie bez znaczenia dla promocji naszej gminy. Nie można nie wymienić w tym miejscu osób, których zaangażowanie, poprzez nakład pracy, czasu, zaangażowanie finansowe, właściwe decyzje sprowadziły ten festiwal właśnie do Istebnej. Są nimi:  Zbigniew Legierski, Jan Kukuczka, Barbara Uracz, Danuta Rabin – Wójt Gminy Istebna, Witold Szozda –PGL Nadleśnictwo Wisła Czarne. Biorąc pod uwagę to czego doświadczyliśmy, co mogliśmy oglądać i przeżywać należą się tym osobom słowa szczególnego podziękowania, ale niech też będą wyrazem prośby,  by to wydarzenie mogło się powtórzyć i wpisać na stałe do kalendarza naszych imprez w nadchodzących latach.

Pobyt gości zagranicznych na naszym terenie został przez organizatorów przygotowany ze szczególną starannością. Pośród przepięknego krajobrazu, przy pięknej pogodzie doświadczaliśmy kultury w jej najróżniejszych formach. Udało się zorganizować artystom pobyt w miejscach będących perłą naszego regionu. Była to: Chata Kawuloka w Istebnej, Muzeum Koronki w Koniakowie i Galeria Kukuczka na Jasnowicach. Celem tych działań było zaprezentowanie naszego dziedzictwa kulturowego w jego najznakomitszych i oryginalnych formach. Spotkania te wywarły na uczestnikach duże wrażenie i na pewno na długo pozostaną w ich pamięci. Ich

Wrześniowe popołudnie przy amfiteatrze w Istebnej miało niepowtarzalny klimat. Stworzyły go dla zebranych zespoły: THEA MAASS  z Niemiec, GAUDEAMUS  z Republiki Czeskiej, ĆARNICA – ze Słowacji, BARCELINHOS  z Portugalii, GAUDEAMUS z Czech, ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” z Katowic i ZORENKA – zespół z Rosji. Wszystkie występy były cudowne, jednak największy aplauz, największe owacje  i ogromną sympatię publiczności zyskał zespół z Rosji. Przepiękne stroje, muzyka, doskonała choreografia, młodość, ekspresja, żywiołowość i pasja przełożyły się na ostateczny efekt odbioru. Byli „wisienką na torcie” na scenie istebniańskiego amfiteatru. Tańce przez nich oddane to balans miedzy ideałem a pięknem. Na ostatnie wyjście finałowe tego zespołu, pomimo wieczornego  chłodu, czekali z niecierpliwością wszyscy zebrani. Finał, pieśń: „Zaszumiały istebniańskie Beskidy” w wykonaniu wszystkich uczestników, zgromadzoną publiczność  i w cudownej scenerii portretów przedstawiających „Legendy Beskidu Śląskiego” był momentem bardzo wzruszającym, symbolicznym i ukazującym nasz osobisty szacunek do piękna otaczającego nas świata z jego wartościami i tradycją. Dla kultury i muzyki świat nie ma żadnych barier, wszystko jest naturalne i proste wypływające z serca i dedykowane dla każdego.

Scena amfiteatru na tą okoliczność została przygotowana przez Galerię Kukuczka. Ekspozycję stanowiło 40 portretów mieszkańców – osobistości najbardziej zasłużonych dla Gminy Istebna. Była to wyjątkowa sceneria, stanowiąca ogniwo całości wydarzenia jakiego doświadczyliśmy. To właśnie kultura jest bezpośrednim zwierciadłem życia. Nowoczesność bowiem nie roztacza się wokół człowieka, ale przede wszystkim w nim samym, by umiejętnie spożytkować dary losu dla życia wartościowego. Dzisiaj z dumą patrzymy w przeszłość a tamte pokolenia jawią się nam jako unikatowe elity, dzięki którym mamy to co mamy i możemy i doceniamy, że to my właśnie po nich odziedziczyliśmy dorobek.

Po dzień dzisiejszy festiwal żyje w świadomości jego odbiorców a na scenie amfiteatru muzykę odbija echo. Poczęstunek dla artystów i gości zebranych zapewniła firma Multipak.

Swój udział w festiwalu zaznaczył tez wspaniały Zespół „Równica” z Ustronia. Zagrana muzyka i przedstawione tańce wielu z zebranych prowokowały do wspólnego udziału. Występ tego zespołu był zapowiedzią tego, co dopiero miało się wydarzyć. A przedsmak był bardzo dobry. Niespodziewanie na otwarcie imprezy przybyła Kampania Zbójnicka „Harnaś”. Muzycy – zbójnicy zaprezentowali muzykę i śpiew znany góralom łuku Karpat, swoim występem oddali klimat czasów zbójnikowania.

To co przeżyliśmy podczas finału festiwalu nie da się opisać żadnym słowem, bo nawet „piękne”, „ cudowne” wydaje się być za skromne. Obecność tego przedsięwzięcia w Gminie Istebna potwierdza fakt, że jesteśmy Gminą, która cieszy się wspaniałą opinią i uznaniem, jest miejscowością posiadającą odpowiedni prestiż, bo poziom organizacji festiwalu był bardzo wysoki. Właśnie podjęte starania, osobiste zaangażowanie pozwoliło zrealizować imprezę światowego poziomu. Mam szczerą nadzieję, że impreza ta znajdzie u nas  swoje stałe miejsce w harmonogramie miejsce i cieszyć  się  będzie niegasnącą popularnością.

 

Więcej zdjęć