„Legendy Beskidu Śląskiego w portretach Piotra Jakubczaka”

Wydarzenia » „Legendy Beskidu Śląskiego w portretach Piotra Jakubczaka”

W dniu 21 lipca o godzinie 18.00 w Chacie na Szańcach w Koniakowie odbył się wernisaż wystawy portretów górali ziemi istebniańskiej, który grą na trąbicie uroczyście otwarła Tadeusz Rucki. Impreza ta wpisała się w cykl obchodów jubileuszu 300 - lecia Koniakowa. Eksponowane prace powstały w Galerii Kukuczka na Jasnowicach, namalowane ręką wspaniałego malarza Piotra Jakubczaka. Najważniejszym człowiekiem w dokonaniu tego ogromnego działa  - jak określiła to Pani Małgorzata Kiereś – jest inicjator pomysłu, koordynator powstających prac – Jan Kukuczka. On sam też wyznaczył kryterium doboru postaci wpisanych w Cykl „Legend Beskidu Śląskiego” co przedstawił zebranym na wernisażu w Chacie na Szańcach. Kolekcja liczy  ponad 90 prac. To wizerunki  postaci, mieszkańców, osobowości, ludzi tych miejsc, bohaterów znanych nam wydarzeń. To portrety zarówno artystów, mistrzów, muzyków ale i prostych  czasem nawet bezdomnych jednak wybitnie stanowiących o dojrzałości, oryginalności i doskonałości tej ziemi. „Człowiek nie odchodzi nigdy sam, razem z nim znika ten świat, który tworzył on sam wokół siebie, który był tylko jego przedłużeniem, ten odrębny, unikalny…” – tymi słowami Ryszarda Kapuścińskiego swoją refleksję na temat kolekcji  artystycznej  rozpoczęła Pani Małgorzata Kiereś.  Właśnie ten cykl legend zainicjowany, po części także „stworzony” przez Jana Kukuczkę to próba ukazania odrębności i unikalności świata sportretowanych postaci, to także artystyczny zapis tożsamości. Cykl ten zamyka także wartości, takie jak: rodzinność, osobowość, niepowtarzalność. Stworzone portrety ukazują postacie, które na tej ziemi mocno pozostawiły siebie. To ludzie daru, talentu, postacie cudownie bogate w wartości o które dzisiaj trudno podejrzewać społeczeństwo. Do dzisiejszego odbiorcy przemawiają siła istnienia. Jak określiła to Pani Kiereś w swej wypowiedzi – to ludzie, którzy pozostawili dla nas zapach tamtych czasów, to kreatorzy miejsc, twórcy historii, to przede wszystkim świadectwo naszej „małej ojczyzny.”
Inicjatywą Pana Jana Kukuczki jest przede wszystkim zatrzymanie życia tych ludzi w ramach obrazu. To most, który  łączący ze sobą wydarzenia stanowiące karty historii tego skrawka świata. To także zapisany czas, ukazany jako przemijanie, ulotność, kruchość ludzkiej egzystencji. Może czasami na tą zwyczajność dobrze jest spojrzeć z różnych perspektyw, może warto czasem przystanąć na sekundę by właśnie z innej, wydawałoby się unikalnej perspektywy spojrzeć na to, co nas otacza i zrozumieć, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Jakże ważne okazuje się być w tym momencie dzieło artystyczne – portret, który zatrzyma dla potomnych obraz, życie i wartość człowieka. Właśnie sztuka ma dar ocalenia od  zapomnienia. Dzięki zaangażowaniu Jana Kukuczki jesteśmy jedną z niewielu społeczności, która taki zacny  dokument posiada.
„Legendy Beskidu Śląskiego” – znajdą także swoje miejsce w publikacji jaka powstanie i zostanie sfinalizowana przez Pana Jana Kukuczkę. Kolorowy album z wizerunkami i biogramami postaci będzie doskonała lekturą w każdym domu. Wielu z nas znajdzie tam zapis o ludziach których znamy tylko z opowiadań, ale też i o tych z którymi na co dzień się spotykaliśmy.
Wystawa „ Legendy Beskidu Śląskiego w portretach Piotra Jakubczaka” będzie gościć w Chacie na Szańcach w Koniakowie do dnia 31 sierpnia. Jest to niepowtarzalny moment by zobaczyć portrety tak znakomitych postaci jak na przykład: Jan Wałach, Ludwik Konarzewski, Erwin Gwarek, Zuzanna Kawulok, Małgorzata Kiereś, Jan Sikora – znany jako „Janko z Małej Łączki” i wielu, wielu innych znakomitości.